آبدارچی کیست؟

آبدارچی فردیست که برای تمیز نگه داشتن ادارات، واحد ها تولیدی و دفاتر کار می‌کند. معمولاً شیفت کاری او علاوه بر همزمان بودن با بقیه یا زودتر شروع شده و یا دیرتر از دیگر کارمندان به اتمام می‌رسد. تا او بتواند در ساعات ابتدایی و یا پایانی فضای کارگاه و یا شرکت را تمیز کند. این فرد کارهای مختلفی را برای نگهداری و تمیز کردن قطعات و یا کارهایی در حال رفت و آمد انجام می دهد تا محل کار او بی نقص به نظر برسد.

وظایف یک آبدارچی شامل نظافت عمومی ساختمان و نگهداری از آن در شرایط مناسب، جارو کشیدن و شستشو ظروف موجود در آبدارخانه است. او مسئول نظافت سرویس بهداشتی و قفل بودن درها پس از ساعات کاری است. این فرد وظیفه دارد قطعات و تجهیزات داخل کارگاه‌ها را تمیز کرده و در صورت لزوم به تعمیر آن‌ها به سرپرستان اطلاع داده و با سرویس‌کار تماس حاصل نماید. در برخی موارد خود آبدارچی توانایی تعمیر جزئی قطعات ساده و غیر پیچیده را داراست. او موظف است سطل زباله‌ها را جمع آوری و تمیز کرده و کارهای کوچک و غیرتخصصی اعم از انتقال مدارک و یا تمیز کردن انبار را نیز عهده دار می‌شود. همچنین او باید پذیرای مهمانان بوده و وظیفه تشریفات را نیز بر عهده دارد.

یک آبدارچی باید توانایی مدیریت وقت خود را به طور کارآمد داشته و در حین عدم حضور سرپرست توانایی انجام تمام وظایف خود را داشته باشد. او باید توانایی حمل اشیایی تا حداکثر ده کیلو داشته و تعمیرات جزئی، تعمیرات ساختمان، نظافت و سایر کارهای نگهبانی را نیز تا حدودی انجام دهد. او نیز باید دانش پایه در ریاضی داشته باشد.

منبع

  • Share this post