شغل‌های سازگار و مناسب برای ۱۶ شخصیت (تست-MBTI)

شغل‌های سازگار و مناسب برای ۱۶ شخصیت

دانستن تیپ شخصیتی بر اساس تست مایرز-بریگز به شما کمک می‌کند که حوزه‌ی فعالیتی را برگزینید که بهترین تناسب را با ویژگی‌های شما داشته باشد. از سوی دیگر، توجه به این مسئله در مجموع رضایت شغلی را هم به همراه دارد. شناخت شخصیت، شما را در انتخاب محیط کاری که بهترین است، یاری می‌کند. البته شناخت مسیر شغلی بر مبنای تیپ‌های شخصیتی مایرز-بریگز به زمان و تحقیق نیاز دارد.


در این مقاله، بین ۱۶ تیپ شخصیتی حاصل از تست مایرز-بریگز کندوکاو می‌کنیم و برخی از حرفه‌هایی که برای هر دسته مناسب‌تر است را معرفی می‌کنیم.


ابزار شاخص مایرز-بریگز چیست؟

تست شخصیتی مایرز-بریگز پرسشنامه‌ای است که نقاط قوت و ترجیحات افراد در درک جهان پیرامون و نحوه‌ی تصمیم‌گیری آن‌ها را نشان می‌دهد. این پرسشنامه با همت کاترین کوک بریگز و ایزابل بریگز مایرز، مادر و دختری که می‌خواستند به زنان آمریکا کمک کنند تا شغلی مناسب با شخصیت‌شان پیدا کنند، در زمان جنگ جهانی دوم شکل گرفت. این شاخص با تحلیل ترجیح افراد، آن‌ها را در یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی قرار می‌دهد.در این بخش توصیف مختصری از شغل‌های سازگار و مناسب برای ۱۶ شخصیت ارائه می‌شود:

 1. بازرس (ISTJ)
 2. مشاور (INFJ)
 3. مغز متفکر (INTJ)
 4. بخشنده (ENFJ)
 5. صنعت‌گر (ISTP)
 6. ارائه کننده (ESFJ)
 7. ایده‌آلیست (INFP)
 8. مجری (ESFP)
 9. قهرمان (ENFP)
 10. انجام‌دهنده (ESTP)
 11. سرپرست (ESTJ)
 12. فرمانده (ENTJ)
 13. متفکر (INTP)
 14. پرورش‌دهنده (ISFJ)
 15. رویایی (ENTP)
 16. آهنگساز (ISFP)

 

۱ – بازرس (ISTJ)

افراد با این تیپ شخصیتی اغلب جدی و رسمی هستند. آن‌ها معمولاً عاشق سنت‌ها هستند و به ارزش‌هایی چون عزت، سخت‌کوشی و مسئولیت اجتماعی اعتقاد دارند. بیشتر این افراد احساسات خود را نمایان نمی‌کنند و راجع به مشکلاتشان سخن نمی‌گویند. آن‌ها اغلب آرام و ساکت هستند و رفتاری صادقانه دارند. افرادی که در این گروه قرار می‌گیرند در محیط کار، به عنوان افرادی مسئولیت‌پذیر و قابل‌اعتماد شناخته می‌شوند. آن‌‌ها در یک محل کاری مرتب و منظم به خوبی رشد می‌کنند و ترجیح می‌دهند قوانینی برای آن‌ها وضع شوند. آن‌ها مایل هستند که از تفکر تحلیلی و انتقادی استفاده کنند و به‌شدت جزئی‌گرا هستند. اگر شما یک بازرس (ISTJ) هستید، ممکن است که بخواهید راجع به شغل‌های زیر فکر کنید:

– دندانپزشک
– تحلیل‌گر کسب و کار
– حسابدار رسمی
– مدیر تأمین‌کنندگان
– کارمند دولت

 

۲ – مشاور (INFJ)

این گروه از افراد ایده‌آل‌گرایانی هستند که نگاهی ژرف و عمیق به دنیا دارند. آن‌ها اغلب به مسائل سطحی نمی‌نگرند و ظاهر چیزها را نمی‌پذیرند. آن‌ها اغلب سرشار از ایده‌های نو و تخیل خلاق هستند. درباره‌ی حرفه‌ی این گروه باید گفت آن‌ها محیط کار آرام را تحسین می‌کنند و متفکرانی ژرف‌اندیش هستند که از چالش‌های محل کار استقبال می‌کنند. آن‌ها افرادی همدل و با بینش هستند و مراقب رفتار خود با دیگران هستند. اگر شما در این جمع قرار می‌گیرید این‌ها مشاغلی است که می‌توانید به آن‌ها فکر کنید:

– مشاور
– نویسنده
– دانشمند
– کتابدار روانشناس

 

۳ – مغز متفکر(INTJ)

افرادی که در این تیپ شخصیتی قرار می‌گیرند، اغلب آرام، درون‌گرا هستند؛ و زمانی که تنها هستند احساس راحتی می‌کنند. معاشرت با دیگران معمولاً برای آن‌ها انرژی‌بر است و برای تجدید انرژی نیاز به تنهایی دارند. آن‌ها به ایده‌ها و نظریه‌ها علاقمند هستند و از پرسش درباره‌ی چرایی رویدادها لذت می‌برند. این افراد در برنامه‌ریزی و ساخت استراتژی بهترین هستند و از عدم اطمینان خوش‌شان نمی‌آید. افراد با این تیپ شخصیتی استعداد ویژه‌ای در شناخت روابط دارند؛ که این مسئله آن‌ها را به حل‌کننده‌ی طبیعی مسائل تبدیل می‌کند. هم‌چنین، آن‌ها در تفکر بصری و عملی مهارت کافی دارند. اگر در این دسته قرار می‌گیرید، پیشنهاد می‌کنیم که درباره‌ی شغل‌های زیر بیندیشید:

– سردبیر
– عکاس
– مشاور مالی
– مدیر بازاریابی
– معلم
– فیزیوتراپیست

 

۴ – بخشنده (ENFJ)

این دسته از افراد مردم محور هستند. آن‌ها برون‌گرا، ایده‌آلیست، به‌شدت اصولی و با اخلاق هستند. بخشنده‌ها می‌دانند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند و به شهود و احساسات متکی هستند. آن‌ها نه در دنیای واقعی بلکه در تخیل خود زندگی می‌کنند. این گروه از افراد رهبرانی ذاتی هستند و به‌شدت روی دیگران اثر می‌گذارند اما هم‌چنان با نیاز‌های اطرافیان‌شان همدل هستند. آن‌ها احساس می‌کنند بایستی دنیا را به مکان بهتری تبدیل کنند. اگر در این گروه قرار گرفتید به حرفه‌های زیر فکرکنید:

– مشاور راهنما
– مدیر فروش
– مدیر منابع انسانی
– کارگردان هنری
– مدیر روابط عمومی

 

۵ – صنعت‌گر (ISTP)

صنعت‌گران بیشتر اوقات تودار و مرموز هستند. آن‌ها منطقی هستند اما می‌توانند بدون برنامه هم می‌توانند فعالیت کنند. شناخت ویژگی‌های شخصیتی آ‌ن‌ها ساده نیست و پیش‌بینی عکس‌العمل آن‌ها می‌تواند دشوار باشد. آن‌ها اغلب غیر قابل پیش‌بینی هستند اما این مسئله را از دیگران پنهان می‌کنند. در حوزه‌ی کار، بهترین در عیب‌یابی مشکلات هستند. هرچند که در وقت ضرورت با دیگران به‌خوبی همکاری می‌کنند، اما اغلب آرام و ناظر هستند. بیشتر ISTPها وظایف تحلیلی و تکنیکی را ترجیح می‌دهند و در وقت مشکلات، سریع راه‌حل را می‌یابند. شغل‌های زیر برای این گروه مناسب‌تر است:

– مهندس عمران
– خلبان
– تحلیل‌گر اطلاعات

 

۶ – ارائه کننده (ESFJ)

ارائه‌کنندگان به‌شدت اجتماعی هستند و نیاز به تعامل با دیگران دارند و دیگران را شاد می‌کنند. آن‌ها اغلب در تمام زندگی خود در کانون توجه قرار دارند و از برنامه‌ریزی برای رویدادهای اجتماعی برای دوستان و خانواده لذت می‌برند. به دلیل این‌که ESFJ ها به‌دنبال همکاری و هماهنگی در محیط کار هستند، معمولاً در جستجوی شغل‌هایی هستند که اجازه‌ی این نظم اجتماعی را به آن‌ها بدهند. شغل‌هایی مانند زیر برای این گروه مناسب‌تر هستند:

– پرستار
– متصدی موزه
– روانشناس
– فروشنده

 

۷ – ایده‌آلیست (INFP)

INFP ها ساکت هستند و ترجیح می‌دهند درباره‌ی خودشان صحبت نکنند. آن‌ها از تنهایی در محیطی آرام و ساکت لذت می‌برند. آن‌ها عاشق تحلیل علائم و نشانه‌ها هستند و از غرق شدن در تخیلات خود خوشنود می‌شوند. در فضای کار، به‌دنبال آموختن چیزهای جدید هستند و می‌خواند دنیا را عوض کنند. اگرچه آن‌ها شوق و اشتیاق را برای پروژه‌ها به ارمغان می‌آورند، اما حفظ این هیجان برای یک مدت طولانی برای آن‌ها یک چالش محسوب می‌شود.
برخی از شغل‌های مناسب این گروه از این قرار است:

– هنرمند
– عکاس
– نویسنده
– طراح گرافیک

 

مرجع آگهی های استخدامی مد و پوشاک مداجاب

 

۸ – مجری (ESFP)

آن‌ها به‌دنیا آمده‌اند تا در برابر مردم قرار بگیرند. عاشق بودن در کانون توجه هستند و از یادگیری و به‌اشتراک‌گذاری آن با دیگران لذت می‌برند. آن‌ها گرم، بخشنده، صمیمی و سرزنده هستند. هم‌چنین با دیگران همدردی می‌کنند و به حال دیگران اهمیت می‌دهند. اگرچه برای آن‌ها خانه صحنه‌ی مهمی است، از هر حرفه‌ی هیجان‌انگیز و متنوعی هم لذت می‌برند. زمانی که با دیگران معاشرت می‌کنند واقعاً شاداب هستند. حرفه‌های مناسب برای این گروه از این قرار است:

– مهماندار هواپیما
– راهنمای تور
– طراح داخلی
– بازیگر

 

۹ – قهرمان (ENFP)

این تیپ شخصیتی به‌شدت فردگرایانه است. آن‌ها برای ساختن ظاهر خود، روش‌ها، اعمال، عادت‌ها و ایده‌های خود سخت تلاش می‌کنند. این افراد اجبار برای زندگی در محدودیت را نمی‌پسندند. از درک قوی برخوردارند و اهدافی که مشتاق آن‌ها هستند، بیشتر از پول به ایشان انگیزه می‌دهند. شغل‌های زیر برای این دسته افراد مناسب است:

– خبرنگار
– نوازنده
– ویراستار

 

۱۰ – انجام‌دهنده (ESTP)

ESTP ها نیاز قوی به تعامل اجتماعی، فرآیندهای منطقی و استدلال، احساسات، عواطف و آزادی دارند. آن‌ها منطقی فکر می‌کنند و از اینکه براساس داده‌ها و الگوهای تصمیم‌گیری می‌کنند لذت می‌برند. آن‌ها ذاتاً به‌دنبال فرصت‌های جدید هستند و مشتاقانه وظایف خود را پیگیری می‌کنند. این مسئله در اغلب اوقات آن‌ها را به سمت موفقیت سوق می‌دهد. آن‌ها تلاش و نوآوری لازم برای همگام‌سازی با چالش‌ها را دارند اما یک برنامه‌ی معمول می‌تواند به سرعت آن‌ها را خسته کند. شغل‌های مناسب این گروه از این قرار است:

– آتش‌نشان
– مربی ورزشی
– مدیر ساخت و ساز

 

۱۱ – سرپرست (ESTJ)

ESTJ ها منظم، متعهد، صادق و معتقد به انجام کاری هستند که فکر می‌کنند درست و از نظر اجتماعی قابل‌قبول است. آن‌ها اغلب نقش رهبر را بر عهده می‌گیرند و سایرین برای راهنمایی و مشاوره متوجه آن‌ها هستند. آن‌ها در پیروی از روش‌های تنظیم شده‌ی دقیق و پیروی از دستورالعمل‌ها سرآمد هستند. راهنمایی دیگران برای آن‌ها از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. حرفه‌های ایده‌ال برای این گروه از این قرار است:

– قاضی
– وکیل
– داروساز

 

۱۲ – فرمانده (ENTJ)

این گروه بر جنبه‌های خارجی تمرکز دارند و به شیوه‌ای منطقی با مسائل مواجه می‌شوند. آن‌ها رهبرانی طبیعی هستند و مسئولیت‌پذیری لذت می‌برند. آن‌ها چالش‌ها را به عنوان فرصتی برای تلاش بیشتر تلقی می‌کنند. ذاتاً استعداد رهبری، تصمیم‌گیری و بررسی سریع و البته دقیق مسائل را دارند. ENTJ ها به‌سرعت ناکارآمدی‌ها را شناسایی کرده و راه‌حل‌هایی برای مشکلات ارائه می‌کنند. برای هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظم ارزش قائل هستند. به طور کلی با کاریزماتیک و اعتماد به نفس، به دیگران برای هدف مشترک انگیزه می‌دهند. برخی از حرفه‌های متناسب با این تیپ شخصیتی از این قرار است:

– وکیل
– مهندس مکانیک
– مدیر تجاری

 

۱۳ – متفکر (INTP)

INTP ها معمولاً منطقی‌ترین تیپ‌های شخصیتی را دارند. آن‌ها عاشق الگوها هستند و به سرعت تفاوت‌ها را تشخیص می‌دهند. توانایی زیادی در شناخت افراد دارند. آن‌ها غالباً به کارهای روزمره علاقه ندارند و برعکس از محیط‌هایی که بتوانند خلاقیت را به‌نمایش بگذارند، لذت می‌برند. به راه‌حل‌های با بینش و بی‌طرفانه عشق می‌ورزند. در محل کار، مشکل‌گشا هستند. برخی از شغل‌های مناسب این گروه از این قرار است:

– آهنگساز
– تهیه‌کننده
– مهندس پزشکی

 

۱۴ – پرورش‌دهنده (ISFJ)

ISFJ ها افرادی خیر هستند که از سخاوت لذت می‌برند. آن‌ها برای همکاری و هماهنگی ارزش قائل هستند و نسبت به احساسات دیگران حساس هستند. این افراد گرم و خوش‌قلب، از نظر اخلاق کاری قوی هستند و در انجام وظایف خود مصمم هستند. آن‌ها افرادی وظیفه‌شناس هستند و در ایجاد و نگهداری محیط‌های منظم تلاش می‌کنند. شغل‌های ایده‌ال برای این تیپ شخصیتی از این قبیل است:

– دفتردار مالی
– کارمند بانک
– معلم ابتدایی

 

۱۵ – رویایی (ENTP)

این دسته از افراد معمولاً از بحث‌های کوتاه معمول لذت نمی‌برند و در موقعیت‌های اجتماعی موفق نیستند. آن‌ها باهوش و آگاه هستند و باید دائماً از نظر ذهنی تغذیه شوند. منطقی هستند و ترجیح می‌دهند بر ایده‌های بزرگ تمرکز کنند و در مقابل وظایف و روال‌های تکراری مقاومت می‌کنند. آن‌ها کار مفهومی و حل کردن مسائل را ترجیح می‌دهند. ENTP ها برای تفکر کارآفرینی ایده‌آل هستند و کار بر اساس سلسله مراتب را دشوار می‌پندارند. برخی از حرفه‌های مناسب برای این دسته افراد بدین ترتیب است:

– تحلیل‌گر سیستم
– روانشناس
– برنامه‌ریز مالی

 

۱۶ – آهنگساز (ISFP)

یک ISFP درون‌گرایی است که این‌گونه به‌نظر نمی‌آید. این دسته از افراد گرم و صمیمی هستند و بودن با آن‌ها لذت می‌برید. آن‌ها می‌خواهند در حال زندگی کنند و از آن لذت ببرند. آن‌ها برای ملاقات با افرادی که از تجربه‌های جدید لذت می‌برند، ارزش قائل هستند. در محل کار، خودمختار هستند و انجام کارها بر طبق برنامه‌ی خود را ترجیح می‌دهند. هماهنگی برای آن‌ها مهم است و از بحث و جدل اجتناب می‌کنند و نظرات‌شان را برای خودشان نگه می‌دارند. برخی از شغل‌های متناسب با این دسته از این قرار است:

– طراح لباس
– باستان‌شناس
– مدیر شبکه‌های اجتماعی

 

آیا تاکنون تست MBTI را داده‌اید؟

تیپ شخصیتی شما با شغل‌تان سازگار است؟

فکر می‌کنید این هماهنگی تا چه اندازه در موفقیت شما اثرگذار است؟

 

ما در این مقاله سعی کردیم تا شغل‌های سازگار و مناسب برای ۱۶ شخصیت را برای شما جمع آوری ارائه دهیم. امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید با توجه به تیپ شخصیتی تان شغل مورد نظر خود را بیابید.

 

برای مشاهده مقالات بیشتر در زمینه بازاریابی آنلاین فروش محصول
بر روی لینک کلیک کنید.

 

 • Share this post

گذاشتن یک دیدگاه