نقش زبان بدن در مصاحبه شغلی

نقش زبان بدن در مصاحبه شغلی مداجاب

زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی

كارشناسان همواره سعی در این دارند که زبان بدن را تجزیه و تحلیل کرده و راهی برای تعیین شخصیت فرد و روابط حرکات بدن او با ذهنش بیابند. این علم هر روز پیشرفت کرده و به مستندات دقیق تری دست پیدا می کند.

1- کاملا روی صندلی نشسته و تکیه بدهید.

روی صندلی خودتان محکم و ثابت بنشینید. پشتتان را صاف نگه دارید و تکیه بدهید.

2- زل نزنيد.

راه موثر تر برای حصول اطمینان شخص مقابل از علاقه و کارایی شما، این است که هر دو ثانیه یک بار به قسمت های مختلف صورت او نگاه کنید. نگاهتان را از چشمان روی بینی، لب ها و بقیه صورت بچرخانید و اینگونه اصطلاحا چشم و چال طرف را در نمی آورید.

3- هنگام صحبت با دستانتان ژست بگیرید.

اگر نمی دانید با دستانتان چه کار کنید، آن ها را حرکت دهید. پنهان کردن دست ها می تواند به اشتباه به عنوان یک رفتار بی اعتمادانه برداشت شود.

4- کف دست ها را نشان دهید.

کف دست هایی که دیده می شوند نشان دهنده صداقت و تعهد است. این باعث می شود مصاحبه کننده احساس راحتی کند. اگر ما کف دست ها را نبینیم ممکن است؛ در مقابل شخص مورد نظر گارد بگیریم.

5- پای خود را روی زمین ثابت نگه دارید.

پاها را به صورت مستقیم و محکم روی زمین قرار دهید. پاهای کاشته شده روی زمین می تواند به شما کمک کند تا بین افکار خلاقانه و تفکر بسیار پیچیده منطقی حرکت کنید.

6- روی راه رفتن تان کار کنید.

مصاحبه کنندگان اغلب قضاوت خودشان را در 10 ثانیه اول ملاقات کرده و تصمیم شان را می گیرند. بنابراین بخشی از این قضاوت مربوط به چگونه قدم گذاشتن شما داخل اتاق می باشد.

7- عمیق نفس بکشید و در بازدم صحبت کنید.

یکی از راه هایی که به اعصاب شما در حین مصاحبه کمک می کند تنفس صحیح است.

8- هنگام گوش دادن، سر خود را تکان بدهید.

گذشته از نگه داشتن تماس چشمی و چهره ای، تکان دادن سر به عنوان عاملی جهت نشان دادن توجه بسیار مفید است.

 

نقش زبان بدن در مصاحبه شغلی-مداجاب

 

از اين كارها غافل نشويد.

1- لبخند زدن

همچنین لبخند زدن با انتقال نورون‌های بازتابی به شنونده، به آنها فرمان می‌دهد تا در مقابل لبخند شما لبخند بزنند. بدون لبخند، فرد معمولاً به عنوان یک فرد عبوس و گوشه‌گیر شناخته می‌شود.

2- آرام باشيد.

این حرکت ممکن است به مصاحبه‌کننده این احساس را بدهد که حوصله‌تان سر رفته یا در مورد گفتگو بی علاقه هستید. به جای این کار، دست‌هایتان را روی میز قرار داده و بی‌قرار نباشید.

پلتفرم-استخدام-مداجاب

 

3- ژست های خوب بگيريد.

شما باید همیشه از ژست‌های خوب خود آگاه باشید. مردم تصور نمی‌کنند که مصاحبه شغلی از اتاق انتظار شروع می‌شود. امّا همینطور است. پس در اتاق انتظار روی صندلی‌تان لم ندهید. برای اینکه فردی با اعتماد به نفس به نظر بیایید. باید صاف نشسته یا بایستید، گردن‌تان کشیده باشد، گوش‌ها و شانه‌ها متوازن بوده و سینه‌ها کمی جلوتر باشند. این وضعیت کنش‌های شیمیایی در مغز را تغییر می‌دهد و احساس قوی‌تر و با اعتماد به نفس تر بودن می‌کنیم و ظاهری قابل قبول، قوی و سرزنده ارائه می‌دهیم.

4- دست‌ دادن

دست دادن ضعیف ممکن است به مصاحبه کننده بگوید که شما عصبی، خجالتی و فاقد اعتماد به نفس هستید. به طور ایده‌آل، دست‌های شما باید ثابت و محکم و نه بی جان و بی حال باشند. به عنوان یک داوطلب، باید همیشه منتظر بمانید تا اول از همه مصاحبه کننده دست‌هایش را دراز کند.

بايد توجه داشته باشيد زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی بسیار مهم اس برخورد اول نقش مهمی در جلب توجه كارفرما دارد. بنابراين با رفتارهاي سنجيده مي‌توانيد آينده شغلی خود را تضمين كنيد.

 

برای مشاهده مقاله، استرس شغلی و راه کارهای مقابله با آن
بر روی لینک کلیک کنید.

ارسال دیدگاه