شرح وظایف و حقوق یک کارآموز

شرح-وظایف-و-حقوق-یک-کارآموز-مداجاب

وظایف و حقوق یک کارآموز

وظایف و حقوق یک کارآموز. کارآموز در لغت به‌معنای فردی است که برای یک شغل یا حرفه خاص تحت آموزش قرار می‌گیرد. احتمالاً تا به امروز دریافته‌اید که برای توسعه مهارت‌های فردی و کاری و همچنین برای شروع یک بیزینس موفق، کارآموزی یکی از مؤثرترین راه‌ها می‌باشد. اما شما به‌عنوان یک کارآموز باید با حیطه وظایف و حقوق خود آشنا باشید.

به‌همین منظور در ادامه قصد داریم تا شما را با چالش‌های دوره کارآموزی آشنا نمائیم. شما برای گذراندن دوره کارآموزی، ممکن است از سوی دانشگاه، یک شرکت خصوصی و یا با میل خود، به مرکزی که مدنظرتان است مراجعه نمائید. در ابتدا باید بدانید که در هر صورت، محلی که شما برای کارآموزی به آنجا اعزام شده‌اید، هیچ تعهدی در قبال حقوق مالی شما ندارد. چرا که تمامی مسئولیت شما به پای خودتان و یا مرکزی است که شما را برای کارآموزی فرستاده است.

به‌عنوان مثال در تمامی نقاط دنیا، شرکت‌ها و کارخانجات اگر مایل به خرید ماشین یا دستگاه جدیدی باشند؛ فردی را برای کسب مهارت‌های لازم جهت کار با آن دستگاه، به مراکز فروش و یا کارخانجات دیگری که سابقه کار بیشتری با آن دستگاه داشته‌اند، اعزام می‌نمایند.

در این صورت شرکت متذکر می‌شود که تمامی حقوق، مسئولیت و بیمه فرد فرستاده شده توسط ما، بر عهده خودمان می‌باشد. حال اگر شما از طرف دانشگاه برای گذراندن واحد عملی کارآموزی، به مرکزی برای کار رفته باشید. باید از سوی دانشگاه نامه‌ای به آن مرکز بدهید که در آن حضور شما از طرف دانشگاه ذکر شده است. در هنگام مواجهه با مشکل در محل کار، شکایت، پیگیری قانونی و دفاع از حقوق شما نیز باید توسط شرکت و دانشگاه صورت بگیرد.

 

وظایف-و-حقوق-یک-کارآموز-استخدام-مداجاب

استخدام از طریق مراکز خصوصی

اگر از طرف مراکز خصوصی به محیط کاری فرستاده شده باشید. شرکت می‌تواند علیه کارفرمای مجرم، به جرم سوءاستفاده از کارمندشان به مراجع قضایی و شورای حل اختلاف شکایت نماید. چرا که شما نماینده آن‌ها هستید و هرگونه توهین و سوءاستفاده از شما، اهانت به کل مجموعه تلقی می‌شود.

پس در کل کارفرمای خود را از اتفاقاتی که در اطرافتان می‌افتد با خبر کنید و از سکوت بی‌جا بپرهیزید. در بعضی مواقع ممکن است از سوی دانشگاه یا مراکز دولتی برای گذراندن دوره کارآموزی اقدام نموده باشید؛ در این صورت دانشگاه می‌تواند از کارفرمای مجرم به حراست و دایره حقوقی دانشگاه شکایت نماید و در محکمه قضایی و کیفری پرونده باز کند.

و در مورد آخر ممکن است شما به میل شخصی، محلی را برای ارتقاء مهارت و کارآموزی برگزینید. اگر شخصاً خواهان گذراندن دوره کارآموزی در محیطی باشید، در این صورت قراردادی بین شما و کارفرما تنظیم می‌گردد که در آن میل شخصی کارآموز برای کار و نداشتن هیچ گونه مسئولیتی در قبال حقوق مالی شما توسط کارفرما ذکر می‌شود.

 

پلتفرم-استخدام-مداجاب

 

دریافت ضامن و سفته برای استخدام

در برخی مواقع نیز از شما درخواست ضامن و یا سفته می‌نمایند. اگر در انتخاب محیط کاری و در طول دوره سنجیده عمل کرده باشید. ممکن است کارفرما بخاطر استعداد و توانایی‌های شخصی و شخصیتی‌ شما، درخواست ادامه همکاری داشته باشد که در این صورت به استخدام آن مرکز درمی‌آیید. اما نکته حائز اهمیت این است که کارآموز در تمامی موارد فوق برای کار و یادگیری مهارت، خواهان گذراندن دوره کارآموزی می‌باشد. پس هرگونه سوءاستفاده از شما و یا اجبار به انجام وظایفی دیگر، غیرقانونی و دور از اخلاق است.

شرح-وظایف-و-حقوق-یک-کارآموز-استخدام-مداجاب

شرایط استخدام در دوره کارآموزی

در دوره کارآموزی شما هیچ‌گونه حق امضاء و عقد قرارداد و همچنین ضمانت اجرایی نخواهید داشت. سعی کنید تا حدالامکان از پذیرفتن مسئولیت‌های سنگین، امضای وکالت‌نامه و دراختیار گذاشتن مدارک شخصی‌تان بپرهیزید. در ابتدای دوره، شما باید از کارفرما بخواهید تا به‌طور کتبی وظایف، مسئولیت‌ها، توانایی‌ها، مجوزها و مدت دوره شما را قید نماید. از جمله نکات دیگر این است که نداشتن حقوق مالی دلیلی بر نداشتن حقوق اخلاقی نمی‌باشد. هرگونه توهین و بی‌احترامی در محیط کار غیراخلاقی بوده و جرم محسوب می‌شود.

شما نیز باید مانند دیگر کارکنان و کارمندان به‌طور رسمی و در ساعات معین مشغول به کار باشید. هر نوع سوءاستفاده شخصی از شما توسط کارفرما و دیگر کارکنان غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد. در صورت بروز هرگونه مشکل اخلاقی و غیراخلاقی، پیگیری حقوق و شکایت بر عهده خودتان می‌باشد. شما می‌توانید در صورت داشتن مشکل اخلاقی به محکمه کیفری و برای مسائل غیراخلاقی به محکمه قضایی مراجعه نمائید.

در کل بهتر است از همان ابتدا درخصوص اوضاع محیط کار خود با افراد با سابقه و یا اساتید با تجربه صحبت کنید و برای شایسته عمل کردن و حل مشکلات خود، از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده نمائید. به‌طور کلی سعی کنید از اتفاقاتی که در اطرافتان شکل می‌گیرند بی‌خبر نباشید و همچنین در کمال ادب و احترام از دیگران بخواهید تا شما را در ارتقاء مهارت‌هایتان یاری نمایند. اگر شما طوری رفتار کنید که دیگران نگران باشند که شاید شما موقعیت شغلی‌شان را به خطر بیندازید، هیچگاه به شما کمک نخواهند کرد و همچنین ممکن است برای‌تان مشکل ایجاد نمایند. پس سعی کنید حسن نیت خود را به آن‌ها ثابت کنید.

 

برای مشاهده مقاله، چگونه با سابقه کار کم، شانس پذیرش خود را بیشتر کنیم؟
بر روی لینک کلیک کنید.

ارسال دیدگاه