فرآیند آماده سازی قطعات لباس

فرآیند-آماده-سازی-قطعات-لباس-استخدام-مداجاب

فرآیند آماده سازی قطعات لباس

فرآیند آماده سازی قطعات لباس. 59 تولید پوشاک یک فعالیت سازمان یافته متشکل از فرآیندهای ترتیبی مانند پهن کردن پارچه، علامت گذاری الگو، برش، دوخت، بررسی، اتمام و بسته بندی است. تولید پوشاک شامل مراحل پردازشی بسیاری است که از ایده یا طرح شروع شده و با یک محصول تمام شده پایان می یابد.

فرآیند تولید پوشاک شامل طراحی محصول ، انتخاب، دریافت و بازرسی پارچه، ساخت الگو، درجه بندی، علامت گذاری، پخش، برش، بسته بندی، دوخت، پرس یا تاشو، اتمام و جزئیات، رنگرزی و شستشو، بررسی کیفیت و غیره است.
-Preparing Garment Parts For Production

فرآیند-آماده-سازی-قطعات-لباس-مداجاب


مراحل تولید پوشاک

 

1- دریافت پارچه سفارش داده شده

کارخانه های تولید پوشاک، پارچه را از تولید کنندگان منسوجات داخلی یا خارج از کشور به صورت طاقه ای دریافت می کنند. این پارچه ها به طور معمول در کانتینرها از خارج کشور وارد شده و با لیفتراک تخلیه می شوند. کارخانه های تولید پوشاک اغلب یک انبار یا محوطه اختصاصی برای ذخیره پارچه بین زمان ورود و تولید دارند.

 

2- استراحت پارچه

استراحت پارچه به فرآیندی گفته می شود، که به مواد اجازه می دهند قبل از تولید، باز شده و منقبض شوند. این مرحله ضروری بوده زیرا مواد در مراحل مختلف فرآیند تولید منسوجات، از جمله بافندگی، رنگرزی و سایر فرآیندهای تکمیل، به طور مداوم تحت کشش است. روند استراحت باعث می شود پارچه ها جمع شده تا آبرفتگی در هنگام استفاده مشتری به حداقل برسد.

تولید کنندگان پوشاک فرآیند استراحت را به صورت دستی یا مکانیکی انجام می دهند. باز کردن پارچه دستی به طور معمول مستلزم بارگیری طاقه پارچه بر روی چرخنده و تغذیه دستی مواد از طریق قطعه ای است که با کشیدن پارچه تنش را از بین می برد. شل کردن پارچه مکانیکی همین روند را به صورت خودکار انجام می دهد.

فرآیند-آماده-سازی-قطعات-لباس-استخدام-مداجاب

2- فرآیند آماده سازی قطعات لباس

بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک نیز تضمین کیفیت را در این فرایند ادغام می کنند تا اطمینان حاصل کنند که کیفیت پارچه مطابق با استانداردهای مشتری است. این مرحله با بررسی دستی هر طاقه پارچه با استفاده از یک سطح دارای نور پس زمینه برای شناسایی نقص تولید مانند عدم تطابق رنگ یا نقص در مواد انجام می شود. پارچه هایی که نتوانند استانداردهای مشتری را داشته باشند، به تولید کننده پارچه بازگردانده می شوند.

 

پلتفرم-استخدام-مداجاب

 

3 – پهن کردن ، چیدمان الگو و برش

پهن کردن و برش پارچه پس از باز شدن پارچه، به قسمت پخش و برش تاسیسات تولید پوشاک منتقل می شود. پارچه ابتدا به صورت طبقات یکنواخت برش داده می شود و سپس به صورت دستی یا با استفاده از یک سیستم کنترل شده توسط کامپیوتر آماده می شود، تا مراحل برش را انجام دهد. پارچه به دلایل زیر روی میز پهن می شود.

– به اپراتورها اجازه می دهد نقص پارچه را شناسایی کنند.
– در هنگام برش کشش و آویختگی پارچه را کنترل کنید.
– حصول اطمینان از اینکه هر لایه دقیقاً بر روی بقیه قرار گرفته است.

تعداد لایه ها در پهن کردن به نوع پارچه، روش پهن کردن، تجهیزات برش و اندازه لباس های سفارشی بستگی دارد. پس از پهن کردن پارچه، الگوهای لباس در بالاترین سطح پارچه پهن شده، به صورت دستی گذاشته شده یا با یک سیستم برش خودکار بریده می شوند. در آخر، پارچه با استفاده از تجهیزات دستی یا سیستم برش رایانه ای به قطعات لباس برش داده می شود.

فرآیند-آماده-سازی-قطعات-لباس-مداجاب

4 – چینش الگو

گذاشتن الگوی کاغذ به فرد کمک می کند. تا نحوه قرار دادن قطعات الگو را به روشی آزمایشی برنامه ریزی کند. در این صورت میزان دور ریز پارچه به حداقل مقدار خود می رسد. همچنین این کار توسط نرم افزارها و ماشین آلات مخصوص نیز قابل انجام است.

در حین چینش الگو بایستی ابتدا تکه‌های بزرگ را گذاشته، و سپس در میان قطعات بزرگتر، تکه های کوچکتر را جای داد. این کار در چینش الگو و برش آن بسیار مقرون به صرفه است. حتی کمترین مقدار پارچه باقی مانده در هر لایه به شما کمک می کند تا در هزینه ها صرفه جویی کنید. زیرا همزمان تعداد لایه های پارچه ای زیادی به این شکل بریده می شوند. هنگام چینش الگو، طول لباس باید موازی با ترکی پارچه باشد. مطمئن شوید که الگو در راستای تاری و صحیح قرار گرفته است.

لباسی که در راستای طولی و تاری پارچه برش خورده تن خور بهتر، ریزش مناسبتر و همچنین ماندگاری بیشتری دارد. همچنین تمام الگوها بایستی در پشت پارچه پهن شوند، و این امر سبب می شود، که درز دوخت، علامت ها و نشانه های روی الگو در پشت پارچه قرار گیرند. هنگام چینش الگوی کاغذی، بایستی طرح پارچه را در نظر داشته باشید. زیرا باید دقت شود که طرح در کل لباس در یک جهت قرار گیرد و تمامی چارخونه‌ها و راه های پارچه باید از نظر طولی و عرضی در درزها مطابقت داشته باشد.

فرآیند-آماده-سازی-لباس-استخدام-مداجاب

5 – علامت گذاری

علامت گذاری پارچه می تواند به صورت دستی یا رایانه ای انجام شود. فردی که وضعیت علامت گذاری الگو بر پارچه را داشته، از الگوهای کامل استفاده کرده و آنها را به روشی اقتصادی بر روی کاغذ نشانه گذاری مرتب می کند. الگوهای آماده شده برای علامت گذاری را میتوان با سنجاق یا منگنه روی پارچه تثبیت کرد و یا الگو را روی کاغذ پشت چسب دار آماده کرده و روی لایه بالایی پارچه ها چسباند.

فردی که وظیفه چینش الگو و علامت گذاری آن بر پارچه را دارد. تمام جزئیات مورد نیاز در حین برش را بر روی الگوی کاغذی و یا دیجیتالی مشخص می کند. تمامی اقدامات لازم برای برش پارچه توسط این فرد بررسی و برنامه ریزی می شود، به طوری که او تصمیم میگرد تعداد لایه های پارچه چگونه بوده و هر قطعه الگو در کدام راستا و به چه شکل روی پارچه قرار گیرد. همچنین او مسئول برش و برنامه ریزی برای آماده سازی قطعات لایی، آستر، خرجکار، جیب و غیره است. این افراد فرآیند برش را بررسی کرده و عملیات لازم را به تمامی افراد که در ایجاد قطعات لباس نقش دارند ابلاغ می نماید.

فرآیند-آماده-سازی-قطعات-لباس-مداجاب

6 – برش زدن پارچه

برش زدن پارچه یکی از مهم ترین عملیات تولید پوشاک پس از پهن کردن الگو و در راستای دوخت لباس است؛ از بین تمام عملیات انجام شده در اتاق برش، این کار نیاز به قاطعیت داشته زیرا پس از برش پارچه، کاری برای رفع نقص جدی نمی توان انجام داد. اولین بخش برنامه ریزی در این فرآیند بررسی مطابقت مجموع کالاهای وارد شده به اتاق برش با مقدار مورد نیاز از قطعات برش خورده برای تولید کامل سفارش در قسمت دوخت است، هرگونه مشکل ایجاد شده مرتبط با پارچه در اتاق برش می تواند بر خروجی قسمت دوخت تأثیر بگذارد.

اگر با فرض قابل قبول بودن همه اجزای پارچه، طرح لباس و خرجکار از نظر برش و برنامه ریزی، مرحله بعدی انتقال قطعات خروجی از قسمت برش به قسمت دوخت است. همین طور شایان ذکر است تمام عملیات برش توسط دستگاههای برش مخصوص صنعتی (قیچی برقی و …) انجام می شود.

 

برای مشاهده مقاله، قانون عیدی و پاداش چیست؟
بر روی لینک کلیک کنید.

ارسال دیدگاه