فرآیند تولید لباس از پارچه برش خورده تا پوشاک

فرآیند-تولید-لباس-از-پارچه-برش-خورده-تا-پوشاک-مداجاب

فرآیند تولید لباس از پارچه برش خورده تا پوشاک

فرآیند تولید لباس از پارچه برش خورده، شامل مراحل دوخت، شستشو، بسته بندی و … است. به طور کل این مراحل شامل موارد زیر هستند.


1 – گلدوزی و چاپ سیلک

گلدوزی و چاپ سیلک دو فرآیند هستند، که فقط در صورت درخواست مشتری انجام می شود. بنابراین، این دو فرآیند معمولاً به مکانی خارج از محدوده کارگاه برش و دوخت ارسال می شوند. البته بعضی از کارخانه ها و تولیدی ها نیز می توانند، با داشتن دستگاه مخصوص گلدوزی این کار را در محل کارگاه خود انجام دهند. اما چون دسته کاری آن ها تولید پوشاک بوده و ممکن است؛ تمامی سفارشات مشتری های آن ها گلدوزی نداشته باشد. هزینه های خرید، نگهداری و راه اندازی دستگاه گلدوزی در داخل کارگاه مقرون به صرفه نخواهد بود.

گلدوزی با استفاده از تجهیزات اتوماتیک انجام می شود. اما اغلب این عملیات با تعداد ماشین آلات زیادی به طور همزمان روی چند قطعه لباس یا پارچه انجام می شود. هر خط تولید ممکن است بین 10 تا 20 ایستگاه گلدوزی داشته باشد.

فرآیند-تولید-لباس-از-پارچه-برش-خورده-مداجاب


چاپ سیلک فرآیند استفاده از طرح های گرافیکی مبتنی بر رنگ روی پارچه با استفاده از پرس و خشک کن های مخصوص پارچه است. به طور خاص، چاپ سیلک یعنی کشیدن یک تیغه لاستیکی روی صفحه متخلخل، انتقال جوهر از طریق استنسیل به روی پارچه است. مرحلال بعد تکه های پارچه چاپ شده توسط سیلک اسکرین را خشک می کنند تا رنگ آن تثبیت شود.

این فرآیند ممکن است دارای سطوح مختلفی از اتوماسیون باشد؛ یا تا حد زیادی در ایستگاه های دستی که به صورت دستی اداره می شوند، به انجام برسد. گلدوزی و چاپ سیلک کاملاً توسط مشتری تعیین شده. همچنین ممکن است چاپ لوگو و یا سایر طرح های گرافیکی روی لباس را درخواست کند. البته این فرد ممکن است بخواهد که به جای چسباندن برچسب روی لباس، اطلاعات مربوط به برند، ترکیبات پارچه، اندازه و … را چاپ کنند.


2 – دوخت

فرآیند دوخت بعد از اینکه قطعات برش خورده با توجه به اندازه، رنگ و مقادیر تعیین شده توسط مسئول برش ودوخت بسته بندی شده، انجام می شود. البسه در یک خط مونتاژ دوخته می شوند، و با پیشرفت در خط دوخت کامل می شوند. اپراتورهای چرخ خیاطی (راسته دوزها، سردوزها، میان دوزها و …) یک بسته پارچه برش خورده دریافت می کنند؛ و به طور مکرر همان قسمت لباس را می دوزند. آنها قسمتهای کامل دوخته شده را به اپراتور بعدی منتقل می کنند. به عنوان مثال، اپراتور اول ممکن است یقه را به بدنه لباس بدوزد و اپراتور بعدی نیز ممکن است یک آستین را به بدنه بدوزد.

تضمین کیفیت در انتهای خط خیاطی انجام شده تا اطمینان حاصل شود که لباس به درستی مونتاژ شده و هیچ نقصی در تولید وجود ندارد. لباس در صورت نیاز در ایستگاه های خیاطیِ تعیین شده دوباره اصلاح می شوند. این فرآیند انجام شده توسط کارگران به تدریج قطعات پارچه را به لباس طراح تبدیل می کند. روند اصلی تولید لباس پیوستن اجزا به یکدیگر است، و دوخت طبق مشخصات مورد نیاز خریدار انجام می شود. برای تکمیل عملیات دوخت از چرخ های صنعتی یا چرخ خیاطی های کامپیوتری استفاده می شود.

یکی از کارهای انجام شده در بخش دوخت چسباندن لایی، دوخت دکمه و جادکمه است. در کل ماشین آلات چسباندن لایی (مانند اتوی صنعتی، اتوی پرس و یا …) برای ترکیب اجزای یقه، دکمه و جادکمه تهیه شده. همچنین چرخ خیاطی مخصوص برای دوخت دکمه و جادکمه نیز در این بخش به طور خاص استفاده می شود.

فرآیند-تولید-لباس-از-پارچه-برش-خورده-استخدام-مداجاب

3 – کنترل کیفیت

اگر تمام روش های کنترل کیفیت در یک کارخانه به خوبی کار کنند. همیشه درصد معینی از لباس ها به دلایلی رد می شوند. پس بهترین راه برای انجام بررسی کیفیت، موارد زیر است:

– ایجاد استاندارد مخصوص به عنوان ملاک سنجش دستیابی به کیفیت مطلوب.

– بررسی و مقایسه نتایج تولید با استاندارد کیفیت برنامه ریزی شده.

– انجام اقدامات اصلاحی در صورت وجود هرگونه انحراف در برنامه تولید.

فرآیند تولید لباس از پارچه برش خورده تا پوشاک، در حالت ایده آل، هر سیستمی باید انحرافات احتمالی را قبل از وقوع از طریق پیش بینی تشخیص دهد. کارهایی که بدون نقص تولید می شوند. محصولات با کیفیت ایجاد کرده، و اقتصاد و بهره وری را افزایش می دهند.

 

4 – شستشو

کارکنانی که وظیفه تضمین کیفیت را برعهده دارند. باید علاوه بر شناسایی نقص تولید، نقص در ظاهر و حضور لکه در لباس را که در طی مراحل برش و دوخت رخ می دهد را نیز شناسایی کنند. لکه ها را اغلب با یک برچسب مشخص می کنند و به محلی برای تمیز کردن منتقل شده تا لباس با استفاده از بخار، آب گرم یا مواد پاک کننده لکه های شیمیایی تمیز شود. برخی از مشتریان درخواست می كنند كه لباس پس از دوخت و مونتاژ آن به طور كامل شسته شود. بنابراین، کارخانه های پوشاک اغلب شستشو را در محل انجام داده یا توافق نامه های پیمانکاری فرعی با تاسیسات شستشو خارج از محل را دارند.

 

پلتفرم-استخدام-مداجاب

 

اتو پرس یکی از مهمترین بخشهای اتوکاری پوشاک است.

 

اجزای اساسی اتو پرس شامل موارد زیر است.

1- بخار و گرما برای استراحت پارچه و انعطاف پذیری آن لازم است و به پارچه قابلیت کنترل در حین دوخت را می دهد.

2- وقتی پارچه توسط بخار استراحت کرد. فشاری توسط پنل بالایی اتو وارد می شود، تا الیاف را در موقعیت جدید خود تثبیت کند.

3- پس از اعمال بخار و فشار توسط پنل بالایی اتو، اجزای لباس باید خشک و سرد شود تا پارچه بتواند به حالت طبیعی خود برگردد. اگر این عملیات قبل از سرد شدن کامل پارچه انجام نشود، قطعه پارچه دفرمه خواهد شد. این کار توسط یک دستگاه وکیوم انجام می شود که آب اضافی پارچه را مکیده و همزمان آن را خنک می کند. در برخی موارد و تاسیسات به جای استفاده از دستگاه وکیوم برای خشک کردن، از هوای گرم یا گرمایش مادون قرمز استفاده می شود.


انواع ماشین آلات مورد استفاده برای اتو پرس و اتمام کار شامل موارد زیر است:

  1. اتوهای دستی با میز دارای وکیوم
  2. اتو پرس
  3. میزهای چرخان برای تسریع اتو کردن (برای مثال میزهای چرخان در چاپ تی شرت استفاده می شود)
  4. اتو بخار دالی (اتویی هست که لباس به صورت کامل در چوب رختی مناسب گذاشته شده و دستگاه بخار آب را با فشار وارد لباس می کند.)
  5. بسته بندی و حمل و نقل


آخرین مراحل آماده سازی لباس برای فروش، البسه تا شده، برچسب گذاری شده و بر اساس درخواست مشتری و اندازه آنها بسته بندی می شود. لباس ها ممکن است به صورت دستی یا با استفاده از سیستم خودکار در کیسه های پلاستیکی محافظ قرار گیرند؛ تا اطمینان حاصل شود که محصولات در هنگام حمل و نقل تمیز بمانند. لباس ها در پایان در جعبه های مقوایی قرار داده می شوند؛ تا به مراکز توزیع به مشتری ارسال می شوند، در نهایت در فروشگاه های تک فروشی و یا عمده فروخته شوند.

فرآیند-تولید-لباس-از-پارچه-برش-خورده-مداجاب
اکثر لباس ها یا در انتهای تولید و یا هنگام ورود به فروشگاه در کیسه های پلاستیکی بسته بندی می شوند. محصولاتی مانند پیراهن و زیرپوش معمولاً پس از بازرسی نهایی، مستقیماً در کیسه و جعبه بسته بندی شده. و به همان صورت وارد فروشگاه ها می شوند. این نوع محصولات و پوشاک مشابه آن ها، اغلب از ماشین های اتوماتیک استفاده می کنند. 

لباس هایی که نباید تا شوند به صورت آویخته روی چوب لباسی به فروشگاه منتقل شوند. این لباس ها شامل کت، پیراهن، دامن و … است. معمولاً لباس ها توسط ماشین های دستی، ماشینهای نیمه اتوماتیک و یا ماشینهای کاملاً اتوماتیک بسته بندی می شوند. برخی از این ماشین آلات اتوماتیک حدود 500 لباس در ساعت را داخل کیسه پلاستیکی مناسب گذاشته، آن را بسته و روی رگال لباس قرار می دهند.

لباس هایی که به صورت تا شده یا آویز به صورت عمده حمل می شوند. پوشاک آماده شده را در کارتن های بزرگ بسته بندی کرده؛ توسط چسب و یا نوار پلاستیکی به طور کامل بسته می شوند، تا کمترین ارتباط را با محیط بیرونی داشته باشند. این عملیات نیز توسط هر دو دستگاه های دستی و اتوماتیک قابل انجام است.

 

برای مشاهده مقاله، فرآیند آماده سازی قطعات لباس
بر روی لینک کلیک کنید.

ارسال دیدگاه