در حین مصاحبه شغلی چه کنیم؟

در-حین-مصاحبه-شغلی-چه-کنیم-استخدام-مداجاب

در حین مصاحبه شغلی چه کنیم؟

حال که برای مصاحبه آماده شدیم باید بدانیم که چه کارهایی در حین مصاحبه انجام دهیم. به چند نکته برای موفقیت در مصاحبه دقت کنید.

1- لباس مصاحبه خود را از شب قبل آماده کنید.

در حین مصاحبه شغلی چه کنیم؟ اگر قبل از مصاحبه با استخدام کننده صحبت کردید. شما می توانید از او در مورد نوع لباس محل کار بپرسید و لباس خود را متناسب با آن انتخاب کنید. اگر هم شخصی را ندارید که از او بپرسید، در مورد این شرکت تحقیق کنید تا بدانید چه چیزی مناسب است. اما بایستی یک سری نکات را برای مصاحبه در شرکت‌های پوشاک و نساجی مد نظر داشته باشید که چند نمونه را این جا بیان می کنیم.


– با تحقیق در مورد نوع لباس در این شرکت شروع کنید.
– لباسی انتخاب کنید که به شما احساس راحتی و اعتماد به نفس بدهد.
– در حین انتخاب لباس کلاه خود را قاضی کنید و بیش از حد به نوع آن فکر نکنید.
– از پوشیدن لباس های باز، ناراحت و غیراسلامی خودداری کنید.
– لباس متناسب با آب و هوا و فصل را انتخاب کنید.
– حتماً از عدم وجود لکه، زدگی، موی حیوانات خانگی و سوراخ روی لباس اطمینان حاصل کنید.
– مطمئن شوید که لباس اتو خورده و بدون چین و چروک است.

 

در-هنگام-مصاحبه-شغلی-چه-کاری-انجام-دهیم-مداجاب

2- نسخه هایی از رزومه خود، دفتر و قلم به همراه داشته باشید.

در صورت داشتن مصاحبه های متعدد، حداقل پنج نسخه از رزومه خود را به صورت چاپ شده به همراه داشته باشید. دستاوردهای خاص را در رزومه پرینت شده برجسته کنید تا بتوانید به راحتی از آنها استفاده کرده و درباره آنها بحث کنید.

در حین مصاحبه شغلی چه کنیم؟ در زمان مصاحبه همواره یک قلم و یک دفتر کوچک به همراه داشته باشید. برای یادداشت برداری آماده شده، و از تلفن هوشمند یا دستگاه الکترونیکی دیگر برای این کار استفاده نکنید. اطلاعات را یادداشت کنید تا بتوانید در ایمیل های پیگیری و تشکر خود به این جزئیات مراجعه کنید. تا حد امکان تماس چشمی را نیز حفظ کنید.

 

3- برنامه های خود را برنامه ریزی کنید.

برنامه خود را طوری برنامه ریزی کنید ،که بتوانید ده الی پانزده دقیقه زودتر به محل مصاحبه برسید. مسیر خود را به سمت محل مصاحبه چک کرده تا مطمئن باشید به موقع می رسید. اگر امکانش وجود دارد یک بار به طور امتحانی مسیر منزل تا محل مصاحبه را طی کنید. همچنین اگر از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می کنید، در صورت تأخیر یا تعطیلی آن، یک برنامه پشتیبان را برای خود آماده کنید.

در-هنگام-مصاحبه-شغلی-چه-کنیم-مداجاب


*نکته: وقتی زود رسیدید، از دقیقه های اضافی برای مشاهده پویایی محیط کار استفاده کنید.

 

4- سعی کنید در برداشت اول عالی به نظر برسید.

موارد کوچک را فراموش نکنید. کفش های خود را تمیز کنید، از تمیز و مرتب بودن ناخن های خود اطمینان حاصل کنید و لباس های خود را از نظر آراستگی بررسی کنید. در تمام مدت لبخند زده و اعتماد به نفس خود را با زبان بدن نشان دهید.

 

5- با هرکسی که روبرو می شوید با احترام رفتار کنید.

این مسئله شامل افراد در خیابان و پارکینگ، پرسنل امنیتی و کارمندان میز اطلاعات است. با هرکسی که نمی شناسید مثل اینکه مدیر استخدام است رفتار کنید. حتی اگر مدیر استخدام نباشند. کارفرمای احتمالی شما ممکن است از آنها نظر بخواهد و همچنین ممکن است خود مدیر را نیز بدون شناختن او به صورت اتفاقی ببینید.

 

6- خوش اخلاقی و زبان بدن را تمرین کنید.

از لحظه ورود به ساختمان، اعتماد به نفس و زبان بدن خود را نشان دهید. در حین نشستن و یا ایستادن کمر و شانه های خود را صاف کنید. قبل از مصاحبه، یک نفس عمیق کشیده و به آرامی نفس خود را بیرون دهید تا احساس اضطراب را کنترل کرده و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اگر مصاحبه کننده برای دست دادن اقدام کرد بایستید، به چشمان فرد نگاه کنید و با لبخند به او دست دهید. یک دست دادن خوب باید محکم باشد اما انگشتان طرف مقابل را خرد نکند.

 

7- با اصالت و مثبت بودن خود آن ها را تحت تاثیر قرار دهید.

اصیل بودن هنگام مکالمات مصاحبه می تواند به کارفرمایان کمک کند تا به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند. نشان دادن مثبت بودن با لبخند و زبان بدن خوب می تواند به سنگین نبودن و سازنده بودن مصاحبه کمک کند.

 در-هنگام-مصاحبه-شغلی-چه-کنیم-مداجاب

8- به سوالات مطرح شده صادقانه پاسخ دهید.

اگرچه اغراق کردن در مهارت ها و موفقیت های شما وسوسه انگیز به نظر می رسد، مصاحبه کنندگان صداقت را پسندیده و قابل احترام می دانند. بر نقاط قوت اصلی خود و اینکه چرا سابقه شما باعث می شود شما به طور منحصر به فرد واجد شرایط باشید، تمرکز کنید.

 

9- پاسخ های خود به سؤالات را به مهارت ها و موفقیت های خود مرتبط نمایید.

با هر سؤالی که پاسخ می دهید، مهم است که با ارائه مثالهایی از راه حلها و نتایجی که به دست آورده اید، زمینه خود را به شغل فعلی مرتبط کنید. از هر فرصتی برای اشاره به الزامات ذکر شده در شرح شغل استفاده کنید.

 

10- پاسخ های خود را مختصر و متمرکز نگه دارید.

وقت شما با هر مصاحبه کننده محدود است بنابراین شما باید دارای حضور ذهن بوده و از پرگویی پرهیز کنید. تمرین پاسخ ها از قبلی می تواند به شما در حفظ تمرکز کمک کند.

 

پلتفرم-استخدام-مداجاب

 

11- در مورد کارفرمایان قبلی خود بدگویی نکنید.

شرکت ها می خواهند حل کننده مشکلات را استخدام کنند که بر شرایط سخت غلبه می کنند. اگر از کار فعلی خود دلسرد هستید، روی صحبت در مورد آنچه از این تجربه به دست آورده اید و آنچه می خواهید بعد از آن انجام دهید تمرکز کنید. و حالا در آخر پس از مصاحبه چه کار کنیم؟ وقتی مصاحبه تمام شد، با انجام موارد زیر شانس خود را در استخدام افزایش دهید.

 

12- درباره مراحل بعد از مصاحبه سؤال کنید.

پس از مصاحبه، مناسب است که از مصاحبه گر، مدیر استخدام یا استخدام کننده در مورد اینکه بایستی منتظر چه چیزی باشید سؤال کنید. این کار ممکن است منجر به دریافت یک ایمیل پیگیری همراه با نتایج حاصل از مصاحبه شما، سؤالات بیشتر، لیست رفرنس ها یا مصاحبه دیگر شود.

 

13- پس از مصاحبه، ایمیل تشکر شخصی ارسال کنید.

کارت ویزیت هر شخصی را که طی مراحل مصاحبه با او صحبت می کنید، بگیرید تا بتوانید به صورت جداگانه با یک ایمیل تشکر ویژه روند را پیگیری کنید. اگر صبح مصاحبه کردید، ایمیل های پیگیری خود را در همان روز ارسال کنید. اگر بعد از ظهر مصاحبه داشتید، صبح روز بعد مناسب است. با استفاده از یادداشت هایی که در حین مکالمات گرفته اید ، اطمینان حاصل کنید که ایمیل هر شخص متمایز از دیگری است.

 

برای مشاهده مقاله، قبل از مصاحبه شغلی چه کنیم؟
بر روی لینک کلیک کنید.

ارسال دیدگاه