عوامل اعتیاد به کار

عوامل-اعتیاد-به-کار-مداجاب

مطالعات در ارتباط با عوامل اعتیاد به کار

بسیاری از افراد در کار خود وقت زیادی می‌گذارند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، 25 درصد از مردان و 11 درصد از زنان بیش از 50 ساعت در هفته کار می‌کنند. به نظر می‌رسد کارگران اروپایی تا حدودی کمتر کار می‌کنند. 35 درصد مردان و 8 درصد زنان بیش از 48 ساعت در هفته کار می‌کنند. در حالی که ژاپنی‌ها حتی بیشتر کار می‌کنند. 28 درصد نیروی کار ژاپنی بیش از 50 ساعت در هفته و 12 درصد حتی بیش از 60 ساعت کار می‌کنند. منبع کتاب Causes of workaholism از Corine van Wijhe

برخی از افراد که ساعات بسیار طولانی کار می‌کنند، ممکن است این کار را فقط برای سرگرمی انجام دهند. چنین کارمندانی با اشتیاق زیاد کار می‌کنند و از کار خود لذت می‌برند. در نتیجه آنها ساعت‌های طولانی‌تر ازحد تعیین شده کار می‌کنند. با این حال، کار بیش از حد نیز ممکن است از عوامل اعتیاد به کار باشد. شاید در نگاه کسی که معتاد به کار است. این یک خصوصیت مثبت باشد و آن را عامل پیشرفت ببیند. این باور کاملا اشتباه است. کسانی که دچار اعتیاد به کار هستند، انعطاف‌پذیری آنها کم و کمال‌گرایی آنها زیاد می‌شود. این خصوصیات منجر به عواقب نامطلوبی مانند ناراحتی روانی و افسردگی می‌شود.

عوامل-اعتیاد-به-کار-پلتفرم-استخدام-مداجاب

نشانه های مربوط به کارمندان معتاد به کار

1- شناختی: معتادان به کار وقتی مشغول کار نیستند، افکار مداوم درباره کار دارند و جدا شدن ذهنی از کار برای آنها مشکل است.

2- احساسی: معتادان به کار وقتی کار نمی کنند احساسات منفی مانند اضطراب و احساس گناه را تجربه می‌کنند.

3- رفتاری: معتادان به کار تمایل دارند فراتر از آنچه توسط سازمانشان از آنها انتظار می‌رود کار کنند.

4- نیاز به توجه مداوم: معتادان به کار، اغلب به تحسین توسط کارفرمای خود احساس نیاز پیدا می‌کنند.

همه این عوامل می‌توانند توسط عوامل مختلف تحریک و تشدید شود: نیازهای درونی، عوامل خارجی، ویژگی‌های اصلی شخصیت و موارد دیگر.

هرچند این روابط نسبتاً ضعیف است و در بین مطالعات تفاوت زیادی وجود دارد. برخی از قوی‌ترین همبستگی‌های شخصیتی پیرامون این اعتیاد، ویژگی‌هایی مانند داشتن شخصیت نوع A (جهت مطالعه مراجعه فرمایید)، انگیزه داشتن از دستاوردها یا کمال‌گرایی هستند. اگرچه تحقیق در مورد کمال‌گرایی محدود است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خودشیفتگی به بیماری اعتیاد مرتبط است. برخی حدس می‌زنند که معتاد شدن به کار در اثر عوامل خارجی کار ایجاد می‌شود. مانند کار در یک شغل بسیار طاقت فرسا به عنوان مثال، پزشکان و وکلا که معمولاً ساعت های طولانی را تحمل می کنند.

عوامل-اعتیاد-به-کار-پلتفرم-استخدام-مداجاب-

پیامد‌های اعتیاد به کار:

در سال 2014 طی یک فراتحلیل جامع مشخص شد، که اعتیاد به کار باعث از بین رفتن شغل می شود. افرادی که پیامدهای اعتیاد را دارند کار های کوچک مرتبط که فرصت شغلی برای دیگران است را هم انجام میدهند. در یک مطالعه جدیدتر، محققان دریافتند که اعتیاد به کار باعث فشار خون بالا می شود و به سطح بیشتری از پریشانی ذهنی مرتبط است.

اما آیا اعتیاد به کار می‌تواند به موفقیت در کار منجر شود؟

در حقیقت تحقیقات نشان می‌دهد که این یک افسانه است. در متاآنالیز، بررسی کردیم که آیا معتادان به کار از افراد معمولی عملکرد بهتری دارند یا خیر؟ درواقع هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نکردیم. حتی اگر افراد به کار معتاد هستند، ممکن است بیشتر از یک کارگر متوسط وقت خود را صرف تفکر و مشاغل فیزیکی کنند، باز هم هیچ نفعی برای کار وی نداشته باشد.

عوامل خطر زیر را بررسی کنید. اگر فکر میکنید معتاد به کار هستید یا ببینید آیا به وضعیت شما مربوط می‌شوند:


1- اعتیاد به مواد مخدر:

قبلاً دچار اعتیاد شده‌اید. حتی ممکن است هنوز معتاد به مواد مخدر، نیکوتین، الکل، غذا یا هر ماده یا رفتار دیگری باشید.

 

پلتفرم-استخدام-مداجاب

 

2- نمی‌توانید کار را متوقف کنید:

این همه آن چیزی است که می‌توانید به آن فکر کنید، حتی وقتی کار نمی‌کنید. شما کمال‌گرا هستید. شما می‌خواهید همه چیز درست باشد، از جمله کار شما و همکارانتان. حتی امکان دارد شما برای اطمینان از بی نقص بودن و مطابق بودن با استانداردهای خود، وظایف همکاران را دوباره انجام می‌دهید.

 

3- شما دوست دارید به عنوان یک معتاد به کار شناخته شوید:

این یک نشانه است که شما با افتخار بیش از حد کار می‌کنید زیرا اعتقاد دارید که شما را از دیگران متمایز می‌کند. شما از یک خانواده معتاد به کار هستید. مادر و یا پدر شما همیشه بصورت شبانه روزی کار می‌کردند. آنجاست که نقطه امن شما محل کار و کار کردن می‌شود. شما نمی‌توانید تصور کنید که برای مسابقات فوتبال بچه‌های خود در خانه باشید، یا اخبار شب را با خانواده خود تماشا کنید.

عوامل-اعتیاد-به-کار-استخدام-مداجاب

4- احساس قدرت و زنده بودن می‌کنید:

این احساس لذت را به شما می‌دهد که بدانید بیشتر از دیگران به خود فشار می‌آورید.

 

آیا موارد ذکر شده برای شما آشنا است؟

در این صورت، برای درمان عوامل اعتیاد به کار از خود کمک بگیرید. وقتی معتاد به کار هستید. تحت فشار عظیمی قرار میگیرید، که این می‌تواند به مرور زمان آسیب جدی به شما وارد کند. به یک روانشناس که تجربه برخورد با افراد معتاد به کار را دارد مراجعه کنید.

 

برای مشاهده مقاله، ایجاد انگیزه در کارمندان
بر روی لینک کلیک کنید.

ارسال دیدگاه